
Střed těla jako základ zdravého pohybu: Proč se hýbat chytře a vědomě
01.07.2025
Moderní život nám přináší nespočet výhod jako jsou pohodlné židle, auta, výtahy, technologie na dálkové ovládání. Zní to jako sen… až na to, že ztrácíme přirozené impulzy k pohybu, který je základní výživou pro naše svaly, klouby, ale i vnitřní orgány a mozek. Za pohodlí tak často platíme chronickou bolestí zad, ztuhlými klouby a únavou.
Sedavý životní styl a nedostatek přirozeného pohybu přetěžují jedny svaly, zatímco jiné ochabují. Jedním z prvních míst, kde se tyto důsledky projeví, je střed těla – tedy oblast, která zajišťuje stabilitu, rovnováhu i efektivní přenos sil mezi horní a dolní polovinou těla. A právě na jeho správné funkci závisí lehkost a kvalita našeho každodenního pohybu.
Co se děje, když tělo ztrácí přirozenou oporu?
Dlouhé sezení a stereotypní pohyby způsobují postupné ztuhnutí hrudní páteře. Tělo si tímto způsobem vytváří náhradní oporu pro častou práci rukou před tělem – u počítače, za volantem, při vaření. To ale narušuje nejen mechaniku dechu, ale i schopnost našeho středu těla aktivně a efektivně fungovat. Místo aby střed přenášel sílu, stává se slabým článkem.
Neefektivní regulace nitrobřišního tlaku pak vede ke známým problémům: „odpojené“ břicho, bolesti zad, přetížené svaly pánevního dna. Obnovení funkce pak může eliminovat potíže při sportu, úniky moči při smíchu nebo kýchání, bolesti během intimností či dokonce příznaky poklesu pánevních orgánů. A tím výčet potíží teprve začíná.
Střed těla v souvislostech
Lidské tělo je protkáno pojivou tkání, díky níž je doslova vše propojeno se vším, a proto je vždy potřeba dívat se na tělo celostní optikou. Odpojený střed těla se může projevit i ve vzdálenějších segmentech například tuhnutím krční páteře, napětím mezi lopatkami, omezenou pohyblivostí kyčlí nebo vznikem vbočených palců na nohou.
Možná jste už slyšeli: „Bolí tě záda? Musíš posílit břicho.“ A tak se s chutí vrháme do sklapovaček, planků, „lodiček“… Jenže takto zvolená cesta může vést k ještě většímu přetížení. Není to totiž jen o tom, jaké cviky cvičíme, ale jak je provádíme.
Bez vědomého nastavení a schopnosti regulovat nitrobřišní tlak se i ten nejzdravější cvik může stát rizikem. Když při cvičení vykleneme břicho a zatlačíme na pánevní dno, pouze prohlubujeme nefunkční vzorce pohybu. Ty je ale možné změnit vědomou, trpělivou a systematickou prací.

Jak na to?
Prvním krokem je odhalení neefektivních pohybových vzorců. Důležité je začít správně a toho docílíte nejlépe s odborníkem, který pomocí pohybové diagnostiky navrhne plán šitý na míru vašemu tělu i cílům. Dnes už ani vzdálenost není překážkou a osobní lekce lze doplnit či nahradit online konzultacemi a programy.
Nemusíte se vzdávat oblíbených sportů nebo aktivit. Stačí do svého programu přidat chytře vybrané pohyby a začít je dělat vědoměji.
Pravidelnost, pozornost a správné nastavení přinesou mnohem větší efekt než intenzivní, ale necílené cvičení. Kromě cvičení, podpoří změnu v těle také všímavost v každodenním životě. Stačí se občas zastavit a uvědomit si své tělo.
Jak sedím? Hrbím se celý den s nohou přes nohu, nebo se občas napřímím a uvolním přebytečné napětí?
Zatahuju břicho nebo je břišní stěna uvolněná a může pracovat reflexně a přirozeně?
Jak vstávám ze židle? Využiju svůj střed, hýždě a nohy? Nebo se nahrbím, táhnu to zádovými svaly a opřu se rukama?
I v běžných denních činnostech lze aktivovat střed těla funkčním způsobem a tím jej trénovat bez jediného „cviku“.
Trpělivost přináší výsledky
Je třeba si přiznat, že nevhodné vzorce si často vytváříme a upevňujeme dlouhé roky. Není tedy realistické čekat zázrak během dvou týdnů. Trpělivost a konzistence jsou klíčovými slovy na cestě k silnějšímu, pružnějšímu a zdravějšímu tělu.
Cílem není dokonalost, ale funkčnost. Nejde o to „cvičit víc“, ale hýbat se chytřeji s respektem ke svému tělu, s vědomím každého pohybu a s podporou zkušeného průvodce.
Tento článek vznikl ve spolupráci s Bárou Opršalovou, certifikovanou lektorkou Restore Your CoreⓇ, DNS a dalších metod. Na její programy můžete využít své Pluxee benefity.
Více informací najdete na www.bmoving.cz.